Перейти до основного вмісту

У Німеччині призначений головний рабин Бундесверу

Жолт (Мордехай Еліезер) Балла. Так звуть головного ортодоксального рабина Саксонії, який 21 червня вступить на посаду першого за сто років рабина німецької армії.  

«Цим призначенням ми продовжуємо стару традицію і водночас відкриваємо новий розділ в історії країни, — заявив президент Центральної ради євреїв Німеччини (ЦРЄН) Йозеф Шустер. — ...Єврейські солдати Бундесверу через десятиліття після Голокосту знову бачать у Німеччині свій будинок. Інавгурація федерального військового рабина — історичний день для єврейської громади». 

Церемонія, що транслюватиметься в прямому ефірі телеканалу ARD, пройде в Лейпцигу за участі міністра оборони ФРН Аннегрет Крамп-Карренбауер, прем'єр-міністра Саксонії, представників Конференції європейських рабинів і ЦРЄН.

Жолт Балла народився в Будапешті в родині підполковника Угорської народної армії. Юнак виріс в атеїстичному будинку, але, по закінченні Технічного університету Будапешта вступив до берлінської єшиви Beis Zion, а через кілька років закінчив ортодоксальну рабинську семінарію.

У 2009 році він став першим ортодоксальним рабином з 1938 року, який отримав релігійну освіту в Німеччині. Тоді це стало подією загальнонаціонального масштабу, на висвяченні виступив міністр внутрішніх справ країни Вольфганг Шойбле.

Балла очолив єврейську громаду Лейпцига, у якій сьогодні приблизно 1000 парафіян, а у 2019 році був призначений державним рабином федеральної землі Саксонія. У 42-річного рава є хобі — у вільний час він грає на бас-гітарі в створеній із товаришами по єшиві рок-групі «Holy Smokes».

Федеральний рабин Бундесверу має створити й очолити військовий раввинат у Берліні, координуючи роботу десяти рабинів у німецькій армії. Претенденти повинні мати громадянство ФРН і вищу освіту — дві кандидатури вже розглядаються комісією.

Сьогодні серед 180 000 військовослужбовців Бундесверу налічується приблизно 300 євреїв. На початку XX століття ситуація відрізнялася докорінно.

У роки Першої світової патріотичні настрої серед євреїв Німеччини були настільки сильні, що з 100 тисяч солдатів і офіцерів єврейського походження десяту частину складали добровольці. Наймолодшим із них став 14-річний Йозеф Ціппес, якому на другий місяць боїв відірвало міною обидві ноги.

Добровільно пішли на фронт і приблизно 30 рабинів, які стали капеланами. Загалом  35 тисяч німецьких євреїв нагородили орденами та медалями, з них понад тисячу — Залізним Хрестом. За кайзерівську Німеччину віддали життя 12 тисяч юдеїв — більше, ніж загинуло у всіх арабо-ізраїльських війнах.

Після Голокосту служба єврея у Бундесвері радше виняток, ніж правило — це розуміють і Жолт Балла, і голова ЦРЄН Йозеф Шустер. Але світ змінюється, й заснування військового рабинату ФРН — одна з ознак цих змін. В обов'язки військових рабинів буде входити духовна підтримка військовослужбовців-євреїв, проведення богослужінь і уроків із юдаїзму, забезпечення кошерним харчуванням і т.ін.

Максим Суханов    

Немає часу відвідувати сайт? Підпишіться на розсилку і отримуйте найважливіше в одному листі

Отлично, вы подписаны на нашу рассылку!
Ранее вы уже были подписаны на нашу рассылку